wtorek, 19 listopada 2013

Q&A: Jakie były najjaśniejsze komety w historii ludzkości?


Aktualności  z życia komety C/2012 S1 (ISON)
Przewidywana jasność
5,2-4,7 mag
Współrzędne na niebie
R.A.:13h 48m 14s
Dec.:-13° 26' 20" 
Wschód
4:40
Gwiazdozbiór
Panna
Odległość od Słońca
68 700 000 km
Odległość od Ziemi
128 500 000 km

Dzisiaj pojawiło się sporo szumu wokół tematu rozpadu jądra C/2012 S1 (ISON), ponieważ w internecie pojawiła się angielska wersja artykułu relacjonująca badania obserwacyjne, jakie przeprowadzili astronomowie z Max Planck Institute. Z ich badań wynika, że już mogło dojść do dezintegracji jądra, na co może wskazywać niecodzienny kształt komy, przypominający jakby"skrzydła" widoczne przy komie. Więcej na ten temat znajdziecie w jutrzejszym artykule, a dziś kolejna część z serii Kometarnych Q&A.

Jakie były najjaśniejsze komety obserwowane przez człowieka? Na to pytanie odpowiem w kilku zdjęciach, skupiając się bardziej na obiektach, które mieliśmy okazję sfotografować.

C/1965 S1 (Ikeya-Seki)
Najjaśniejsza kometa XX w. w 1965 r. osiągnęła jasność obserwowaną -7 mag.  Podobnie jak ISON, była Sungrazerem, lecz pochodziła z grupy komet najbliższych Słońcu - grupy Kreutza. Uległa rozpadowi na 3 fragmenty.
Źródło zdjęcia: dawiddarling.info
P1/Halley
Kometa Halley'a jest najbardziej znaną ludzkości kometą. Powraca w rejony Słońca cyklicznie co 75 lat. Ma numer "1" na liście znanych komet okresowych, ponieważ to właśnie dzięki niej Edmund Halley wprowadził twierdzenie o powrotach komet okresowych. P1 zawsze jest jasnym obiektem na niebie, dzięki czemu podczas każdego ze znanych nam powrotów była widoczna z Ziemi gołym okiem. Ostatni raz była widoczna na niebie w 1986 r.
C/1995 O1 (Hale-Bopp)
Kończąca XX wiek bardzo okazała kometa Hale'a-Boppa pojawiła się na niebie jako bardzo jasny obiekt w 1996 r., a jej obserwacje gołym okiem były możliwe przez ponad półtorej roku - aż do grudnia 1997 - jest to rekord! Rozwinęła bardzo wyraźne warkocze, które były znacznie większe niż ten liczący sobie już ok. 16 mln km warkocz komety ISON. Sam warkocz składający się z siarki miał długość ok. 50 mln km. Hale-Bopp wróci do nas za nieco ponad 2500 lat.
C/2006 P1 (McNaught)
Najjaśniejsza kometa XXI w. Jej jasność sięgała -5 mag, a więc była jaśniejsza niż kometa Hale-Boppa sprzed 10 lat. Stworzyła piękne widowisko na niebie w 2007 r., lecz była lepiej widoczna z półkuli południowej. Oprócz tytułu najjaśniejszej komety XXI wieku, McNaught ma na swoim koncie jeszcze jeden rekord - była posiadaczką najdłuższego znanego warkocza kometarnego - sięgał on 1,5 j.a. ! (a więc był 1,5 raza dłuższy niż odległość Ziemi od Słońca).
C/2011 W3 (Lovejoy)
Kometa Lovejoy widoczna znad ziemskiej atmosfery
C/2011 W3 należała do komet muskających Słońce z grupy Kreutza. Jak na razie jest najjaśniejszą kometą obecnej dekady, choć jeśli kometa ISON nie napotka zbyt groźnych problemów w pobliżu Słońca, ma szansę pobić ten wynik. Jasnością tuż po peryhelium zbliżyła się do komety McNaughta, lecz jej słaby stan po minięciu Słońca i obserwowana z Ziemi niewielka odległość kątowa od Gwiazdy, nie pozwoliły jej na uzyskanie jeszcze większej jasności. 

Pozostaje nam czekać na to, co zafunduje C/2012 S1 (ISON). Ma duże szanse na zostanie najjaśniejszą kometą tego roku (mimo, że w 2013 obserwowaliśmy niezwykle dużo jasnych komet), a być może nawet pobije rekord Lovejoy'a lub McNaughta...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz