czwartek, 14 listopada 2013

Kometa ISON coraz jaśniejsza ! #14 dni do peryhelium



Aktualności  z życia komety C/2012 S1 (ISON)
Przewidywana jasność
6-5,5 mag
Współrzędne na niebie
R.A.: 12h 49m 46s
Dec.: -6° 29' 22"
Wschód
3:20
Gwiazdozbiór
Panna
Odległość od Słońca
94 050 000 km
Odległość od Ziemi
136 460 000 km
Ostatnie dane obserwacyjne mówią o coraz szybszym wzroście jasności komety C/2012 S1 (ISON). Obserwatorów komet zaciekawiła na pewno informacja podana parę godzin temu przez Nicolasa Bivera, który na kometarnej grupie na Yahoo opublikował swój raport z obserwacji komety ISON gołym okiem! Tak! Nasza bohaterka coraz bardziej jaśnieje! Nicolas ocenił jej jasność dzisiejszej nocy na ok. 6,3-6,5 mag i zauważył ją na niebie bez pomocy żadnego sprzętu optycznego w Pico Veleta w Hiszpanii. Warto dodać, że wczoraj ten sam obserwator szacował jasność komety na 7,4 mag, a przedwczoraj na 8,1 mag.

C/2012 S1 ISON sfotografowana przez Michaela Jägera 2 dni temu
Źródło: Twitter

Wiele osób zastanawia się, czy tak nagły wzrost jasności dla tego obiektu jest normalny. Coraz częściej można słyszeć o  wybuchu  komety. Czyż nie jest to jednak naturalne zjawisko? Cały rok czekaliśmy na "Kometę Stulecia" żeby teraz dziwić się, że ona jaśnieje? Dokładnie ubiegłej doby, ISON zeszła poniżej 100 mln km dzielących ją od Słońca i oczywiście ciągle pędzi ku niemu z prędkością ponad 50 km/s. Do jej peryhelium od dzisiaj pozostają już niecałe 2 tygodnie i można się spodziewać, że Kometa Stulecia stanie się możliwa do obserwacji gołym okiem nie tylko w ciemnych rejonach Hiszpanii, lecz również na polskim niebie. Być może już tej nocy pojawią się raporty szacujące jasność komety na mniej niż 6 mag, co naprawdę da spore szanse na jej dostrzeżenie na niebie w ciemniejszych miejscach w kraju. Niewykluczone, że jeśli tylko pogoda nam dopisze, jeszcze w tym tygodniu pojawią się pierwsze polskie relacje z obserwacji komety ISON bez użycia sprzętu optycznego.

Jednak jeszcze przed raportem mówiącym o tak dobrej jasności ISONa, astronom z Uniwersytetu w Liege - Emmanuel Jehin, opublikował swoje wyniki, mówiące o ponad dwukrotnym wzroście intensywności wydalania przez kometę gazów każdego rodzaju, co może wskazywać właśnie na jej wybuch. W najbliższym czasie zarówno astronomowie zawodowi, jak i amatorzy na pewno przyjrzą się głębiej komecie C/2012 S1 i już niebawem uzyskamy więcej informacji na temat tego, co się z nią teraz dzieje.

1 komentarz: