sobota, 23 listopada 2013

Q&A: Dlaczego kometa ISON jest zielona? - 5 dni do peryhelium C/2012 S1 (ISON)



Aktualności  z życia komety C/2012 S1 (ISON)
Przewidywana jasność
3,6 - 3 mag
Współrzędne na niebie
R.A.:14h 43m 16s
Dec.:-18° 41' 40" 
Wschód
6:00 
Gwiazdozbiór
Waga 
Odległość od Słońca
45 920 000 km
Odległość od Ziemi
129 849 000 km
Na pewno widzieliście już wiele zdjęć komety ISON - dosyć sporo znalazło się też na moim blogu. Kiedy nie znajdowała się jeszcze tak blisko Słońca, możliwe były jej obserwacje wizualne nawet przy użyciu lornetek, czy mniejszych teleskopów. Z wielu miejsc na świecie była widoczna gołym okiem. Całe rzesze astro-amatorów, jak i profesjonalistów, stanęły do wyzwania fotografii komety. Oglądając ich prace, zwracamy uwagę na jeden aspekt szczególny - stałą cechę wyglądu C/2012 S1 na kolorowych zdjęciach, jaką jest jej zielonkawe lub niebiesko-zielone zabarwienie komy. Ale czy wielu z Was zastanawiało się dlaczego to właśnie kolor zielony?

Kometa ISON z wyraźną zielono-niebieską barwą
Źródło: cometisonnews.com

Dla pasjonatów astronomii, zielona kometa to dobry prognostyk. Zwykle ten kolor przyjmują obiekty, których aktywność wzrasta w miarę zbliżania się do Słońca i są gotowe zafundować później fantastyczny spektakl ziemskim obserwatorom. Oprócz C/2012 S1 (ISON), na niebie mamy obecnie inną kometę, która także jest zielona - C/2012 R1 (Lovejoy). Jak widać, to zabarwienie komy nie jest wcale rzadkością, lecz dość częstą cechą jaśniejszych komet.
Kometa ISON sfotografowana przez Michaela Jaggera z Austrii

Zielony kolor komety ISON pochodzi od gazów, które otaczają jej jądro. Są nimi najprawdopodobniej cyjan (C2N2) - popularny w składzie chemicznym wielu komet, a także dwuatomowy węgiel (C2). Oba gazy nastawione na promienie UV generowane przez Słońce świecą na zielono, przedzierając się wraz z kometą przez prawie próżnię kosmosu.

Ciągle prowadzone są nowe badania spektroskopowe komety ISON. Dzięki nim można obserwować zmiany, jakie zachodzą w emisji gazów z jej jądra. Według badań przeprowadzonych parę dni temu, dobrze widoczne są gazy takie jak dwuatomowy węgiel, choć zaobserwowano także warkocz sodowy i inne związki, z których składa się kometa. Poniżej badania spektroskopowe C/2012 S1 przeprowadzone przez włoskiego astro-amatora Dario Comino:
Źródło: Flickr.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz