piątek, 15 listopada 2013

Kometa zmienną jest - różne oblicza C/2012 S1 (ISON)


Aktualności  z życia komety C/2012 S1 (ISON)
Przewidywana jasność
5,2-4,8 mag
Współrzędne na niebie
R.A.: 13h 02m 34 s
Dec.: -8° 06' 12" 
Wschód
3:50 
Gwiazdozbiór
Panna 
Odległość od Słońca
88 300 000 km
Odległość od Ziemi
133 700 000 km

Niedawny wybuch komety ISON zaskutkował tak znacznym wzrostem jej jasności, że obecnie można ujrzeć ją gołym okiem w miejscach mało zanieczyszczonych światłem jako mglisty punkt podobny do gwiazdy. Najnowsze raporty mówią już o jasnościach rzędu 5,5 mag, a więc jest to pewnie wdzięczny obiekt do obserwacji lornetkowych. Na niebie pojawia się już coraz później - obecnie z Polski można ją ujrzeć po godzinie 4 nad ranem nisko nad wschodnim horyzontem. 

Porównanie jasności komety ISON z 13 i 14 listopada
Źródło: SpaceWeather.com
Proces trwający obecnie na komecie może równie dobrze oznaczać jej jeden z wielu rozbłysków jasności (które jeszcze pewnie przed nami), jak również zapowiadać jej rychły koniec. O przyszłości Komety Stulecia napiszę nieco więcej w kolejnych postach, a teraz warto przypatrzeć się dynamicznym zmianom zachodzącym na C/2012 S1.
Niedawno astronomowie z Xingming Observatory C42 opublikowali swoje spostrzeżenia na temat komety. Według zdjęć, które wykonali 13 i 14 listopada, przedwczoraj ISON miała dwa warkocze, a dzień później już 7. Wraz ze zwiększeniem się liczby warkoczy, znacznie wzrosła ilość wyrzucanego przez kometę gazu. Ostatnimi dniami C/2012 S1 stała się tak aktywna sublimacyjnie, że coraz więcej osób obawia się jej rozpadu jeszcze przed dotarciem do Słońca.



Porównanie wyglądu komety ISON sprzed 2 dni i z wczoraj. Widoczny kolejny wzrost wydalanego gazu.
Xingming Observatory C42

Na chwilę obecną mówi się już o jasność tylko trochę przekraczającej 5 mag, lecz dopiero za parę godzin kometa stanie się widzialna dla obserwatorów z Europy i ze wschodu Ameryki. Można się wówczas spodziewać sporej porcji nowych obserwacji wizualnych i fotograficznych. 

Animacja Bruce'a Gary'ego przedstawiająca nagły wyrzut dużej ilości gazów z jądra komety



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz