piątek, 1 listopada 2013

Kometarny Miesiąc - nowa seria artykułów poświęconych komecie C/2012 S1 (ISON) - 27 dni do peryhelium


Komety to bardzo małe ciała, poruszające się w naszym Układzie Słonecznym po bardzo wydłużonych orbitach. Są niezwykłe. Przynajmniej z kilku powodów...
Najczęściej swój żywot wiodą na odległych rubieżach naszego Układu, z dala od Słońca, Ziemi i innych planet - na obszarach Pasa Kuipera albo Obłoku Oorta. Jednakże te skalisto-lodowe twory co jakiś czas wybudzane są z monotonii peryferyjnego biegu. Zaczynają kierować się wprost w stronę Słońca, przemierzając znaczne odległości tylko po to, by zaistnieć, pokazać się w sercu Układu Słonecznego i przywitać się z największym Władcą masy i grawitacji w tym Układzie. W trakcie swojej podróży przecinają orbity wszystkich ośmiu naszych planet, nierzadko ryzykując w ten sposób swoje życie. Kiedy już znajdą się wystarczająco blisko Słońca, zmęczone długą wędrówką, mogą odetchnąć, rozciągając za sobą gazowo-pyłowy warkocz. W końcu trafiają w bezpośrednie sąsiedztwo naszej Gwiazdy, mijają ją i ponownie kierują się ku bezkresom, błyskając na ziemskim niebie. One znowu są w drodze, znowu udają się w niezwykle odległą podróż. Tak historia zatacza krąg, a ich orbita dopełnia wydłużoną elipsę.
Jednak wśród komet znajdują się też większe ryzykantki - przedstawicielki elitarnego grona komet muskających Słońce. Te obiekty naprawdę muskają Słońce, często ocierając się nawet o koronę Gwiazdy. Wiele z nich nie ma na tyle sił, aby sprostać temu wyzwaniu i przegrywa walkę z wysokimi temperaturami oraz gigantycznym oddziaływaniem grawitacyjnym. Wszak nie można negować ich odwagi...
Do tego grona należy właśnie "Kometa stulecia" - C/2012 S1 (ISON), która już za 27 dni przejdzie przez swoje peryhelium (największe zbliżenie do Słońca) i stanie się najjaśniejszą kometą tego roku, jeśli nie całego XXI wieku.

Seria kometarnych artykułów publikowanych co 2 dni na moim blogu będzie miała za zadanie przybliżyć nieco świat komet naszemu światu, abyśmy mogli obejrzeć to astronomiczne wydarzenie roku z pierwszego rzędu.

Już za dwa dni ... Spotkania Ziemi z kometami - jak nasza planeta radziła sobie z tymi niezwykłymi przybyszami w przeszłości?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz