wtorek, 21 maja 2013

Saturn V i Apollo, Vehicle Assembly Building, Alan Shepard - KSC dzień drugi

Tuż po przyjeździe do Kennedy Space Center Visitor Complex tradycyjnie udaliśmy się do namiotu, gdzie odbywał się konkurs NASA Lunabotics Mining Competition. Na miejscu okazało się, że paczka drużyny z Politechniki Warszawskiej zagubiona przez firmę kurierską nadal się nie odnalazła, a prawie wszystkie pozostałe ekipy już zdążyły zbudować swoje łaziki. Była to dosyć niepokojąca informacja zważywszy na to, że nieubłaganie zbliżaliśmy się do rozpoczęcia testów sprzętu, na które oczywiście wszystko powinno być już w 100% sprawne. U Polaków wszystkim był jedynie niedokończony bęben i husarskie skrzydła.

Tego dnia pogoda dopisywała, więc postanowiliśmy wybrać się w autokarową podróż po Merritt Island. Po drodze widzieliśmy Vehicle Assembly Building - biało-szary budynek z wielką flagą USA i logo NASA na elewacji głównej ściany, gdzie montowane są kosmiczne pojazdy.



Zadziwiać może występująca na Florydzie różnorodna przyroda, zupełnie inna niż ta, do której przyzwyczaił nas europejski klimat umiarkowany. Obecnie panuje tu pora deszczowa, więc wszystkie rośliny są zazielenione, a jeśli akurat nie ma ulewy, można spotkać zwierzęta nie występujące w Polsce; w szczególności różne ptaki drapieżne. Prawdziwą atrakcją tamtych okolic są orły - zarówno białe, jak i brązowe; sępy, pelikany, a także aligatory. Niestety nie spotkaliśmy ich wszystkich, a wyobrażając sobie spotkanie z tym ostatnim, rozsądniej dojść do wniosku, że nie ma czego żałować.
Miejscem docelowym wycieczki autobusowej było Centrum Apollo i Saturna V. Po wejściu do tego budynku najpierw oglądamy filmy wprowadzające nas w życie lat 60-tych. Widzimy Beatlesów, Elvisa, ówczesne samochody, a w końcu również pierwsze amerykańskie próby rozpoczęcia eksploracji kosmosu i kolejne duże sukcesy Związku Radzieckiego, za którym projekty Amerykanów długo pozostawały w tyle. Później widzimy jak kończy się kosmiczna dominacja ZSSR dzięki nasowskim programom Mercury (Alan Shepard jako pierwszy Amerykanin w kosmosie podczas misji Mercury 3, John Glenn podczas Mercury 6 wykonuje udany lot orbitalny), a następnie Gemini (pierwszy nieradziecki spacer kosmiczny White'a podczas misji Gemini 4). Dochodząc do wątku programu Apollo kończącego złą passę Ameryki, przemieszczamy się do innego pomieszczenia, gdzie wystawione jest centrum kontroli lotów Apollo, a w materiałach filmowych widzimy m.in. astronautów zaangażowanych w ten projekt.
Jako swój wielki sukces NASA przedstawiła lot Alana Sheparda i misje Apollo w kierunku Księżyca. Mimo, że dopiero eksploracja Księżyca dała USA zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim, nie obyło się bez trudności. W końcu pierwsza misja tego programu była wielką porażką - pożar Apollo 1 pochłonął życie najlepszych astronautów (Edwarda White'a, który odbył 2. na świecie spacer kosmiczny; "Gusa" Grissoma, który zasłynął pożerając kanapkę na orbicie okołoziemskiej w kapsule Gemini 3; a także Rogera Chaffee, którego miała to być pierwsza misja, choć mając już spore zasługi, został uhonorowany poprzez nazwanie jednej z gwiazd w Żaglu Regor - czytane wspak daje nam jego imię). Później, jak wiemy, pierwsze osiągnięcie orbity Księżyca przez Apollo 8, Apollo 11 lądujące na Księżycu i powracające na Ziemię oraz słynne problemy Apollo 13 i apel "Failure is not an option".
Oddzielną halę w Apollo and Saturn V Center zajmuje rakieta Saturn V. Dopiero po obejrzeniu tej maszyny w całości można wyobrazić sobie jak wielka moc w niej drzemie. Musiała w końcu bezpiecznie wynieść poza ziemską orbitę ludzi na pokładzie statków programu Apollo. Kapsuły używane podczas tej misji , kombinezony astronautów i ekwipunek, który zabierali ze sobą w kosmos stanowią kolejną część wystawy. Ponadto jest tam również łazik księżycowy - taki jak te używane podczas lądowania ludzi na Księżycu. Dodatkową atrakcją, aczkolwiek już nie tak kosmiczną, jest oryginalny bus, którym transportowano astronautów na miejsce wylotu. Na osoby zaspokajające głód eksploracji kosmosu, lecz z pustym żołądkiem czeka Moon Cafe, a wszyscy zauroczeni Centrum Kennedy'ego mogą oddać się zakupom w sklepie z pamiątkami.

Już w Kennedy Space Center Visitor Complex widzieliśmy stoisko promu Atlantis w trakcie budowy. Na razie postawione są jedynie rakiety, a dobudowywany jest zbiornik z paliwem. Całość razem z wahadłowcem ma być wystawiona dla zwiedzających latem tego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz