sobota, 28 marca 2015

Pokaz zaćmienia Słońca w Kielcach

W piątek 20 marca z pewnością większość z Was śledziła astronomiczne wydarzenie roku - częściowe zaćmienie Słońca nad Polską. W Kielcach Księżyc przysłonił ok. 70% tarczy słonecznej, a więc byliśmy świadkami największego zaćmienia naszej dziennej gwiazdy od 1999 r., kiedy na moment "zgasło" ok. 90% Słońca. Kolejne tak pokaźne zaćmienie już nie wydarzy się w ciągu tej dekady, a na całkowite zaćmienie widoczne z Polski będziemy musieli czekać do XXII wieku.

Zaćmienie Słońca 2015 w Kielcach //Źródło: Echo Dnia

Była to zatem znakomita okazja do popularyzowania astronomii w naszym mieście i pokazania zwykłym ludziom jak wygląda astronomiczne zjawisko charakterystyczne dla naszej Planety. Prawdopodobnie nie jest to popularna w Kosmosie cecha, by na pewnym świecie rozmiary tarcz słońca i księżyca planety były dobrane w ten sposób, co na Ziemi, gdzie oprócz częściowych zaćmień doświadczamy także całkowitego przysłonięcia Gwiazdy przez Księżyc oraz zaćmienia pierścieniowego. Wygląda na to, że jako obserwatorzy mamy niebywałe szczęście żyć w miejscu, w którym tego typu spektakularne widowiska są na porządku dziennym (w końcu w nocy "nie ma" Słońca ;-) ), jednak niestety nie jesteśmy w stanie z jednego miejsca zobaczyć wiele takich zjawisk w ciągu swojego życia.
Zatłoczony Plac Artystów //Źródło: Echo Dnia


Dlatego kielecka grupa miłośników astronomii, starająca się o założenie oddziału PTMA w Kielcach podjęła kroki, by pokazać prawdziwie ziemskie wydarzenie zwykłym Ziemianom. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyły się dwa publiczne pokazy zaćmienia Słońca w naszym mieście. UJK udostępniło teleskopy przystosowane do obserwacji Słońca na tarasie Instytutu Fizyki, natomiast ja wyszedłem z propozycją organizacji takiego pokazu na Placu Artystów w ścisłym centrum Kielc. Po załatwieniu wszystkich spraw formalnych, udało się i PTMA wraz z UJK stanęli z potrzebnym sprzętem na placu. Pogoda na szczęście była dla nas bardzo łaskawa i całe zaćmienie udało się prześledzić przy bezchmurnym niebie. Na placu, jak i na tarasie instytutu zjawiły się setki ludzi chcących obejrzeć to zjawisko przez teleskopy. 

Poniżej kilka zdjęć z naszego pokazu:


Moja lornetka w roli podglądacza zaćmienia //Źródło: Echo Dnia
Niektórzy obserwatorzy byli już przygotowani ... //Źródło: Echo Dnia
Tłumy podczas maksimum zaćmienia //Źródło: Blog Fly-off-into-NASA

Refraktorem też obserwowaliśmy //Źródło: Echo Dnia

Teleskop Newtona wykorzystywany do metody projekcyjnej //Źródło: Echo Dnia
Z Placu pozdrawia nasza ekipa. Za mną Dominika udająca zaćmiewane Słońce. Pewnie już ją znacie z ciekawego bloga Fly-off-into-NASA






Na koniec chciałbym podziękować osobom, bez których nie byłby możliwy pomysł organizacji pokazu bliżej ludzi - w jednym z najpiękniejszych miejsc kieleckiego śródmieścia - na Placu Artystów. Są to przede wszystkim Dominika, Andrzej i Grzegorz oraz wszyscy zaangażowani w pokaz ze strony naszego partnera - Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, na czele z Marcinem. 
Nie pozostaje już nic jak tylko szykować się na tranzyt Merkurego w 2016. Z pewnością również coś przygotujemy.

Dla ciekawskich, tutaj fragmenty o naszym pokazie w mediach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz